Tradycyjnie już na dziedzińcu Akademii Rycerskiej odbył się Legnicki Festiwal Kultur. Pełna występów folklorystycznych, prezentacji i degustacji kuchni impreza, zgromadziła przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych.

Sobotni festiwal miał za zadanie to zmienić. Tym razem mieliśmy też niezwykłych gości. Na festiwal do Legnicy przyjechała grupa legniczan, którzy obecnie mieszkają w Niemczech. Powrót do był to dla nich równie wielkim przeżyciem, jak możliwość zaprezentowania się przed obecnymi mieszkańcami miasta.
Oprócz gości z zagranicy, podobnie jak w latach ubiegłych na dziedzińcu Akademii Rycerskiej pojawiły się stoiska z rzemiosłem ludowym, wystawy, można było także spróbować regionalnych potraw.
„Kto siedzi na miedzi (-y)?” to także święto muzyki ludowej, na scenie zaprezentowały się między innymi: Zespół Folklorystyczny „Słowiki” ze Starego Łomu, Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic, Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, Zespół Ludowy „Chrośliczanie” z Chroślic, Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa, Zespół Ludowy „Mojęcice" z Mojęcic, Chór BdV z Drezna, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczerka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”.
Festiwal to cząstka projektu, na który składają się także prace dokumentacyjne, publikacje, czy książki o tej tematyce. Ukazał się już leksykon”Kto siedzi na miedzi (-y)?” oraz wspomnienia osadników. Trwają prace nad kolejnymi. W holu Akademii Rycerskiej można znaleźć dwie wystawy. Pierwsza z nich to fotograficzna dokumentacja osadnictwa w powiecie bolesławieckim w 1946 r. Druga to wystawa rysunków, autorstwa legniczanki Janiny Kosowskiej.
Kolejna,czwarta już edycja festiwalu, była doskonałą okazją do tego by przekonać się, kto siedzi na miedzi, to znaczy na między, a właściwie za miedzą.[FOTORELACJA]11661[/FOTORELACJA]



Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
W gminie Malczyce zbierają podpisy w sprawie DK94
Na obrazku widzimy że wioski mają bardzo ładne drogi .
DET
09:19, 2026-06-22
Na Młynarskiej bez gazu i reakcji spółdzielni
teraz sa nowe władze i lokatorzy muszą to zrozumieć. Gdyby nie było zmian to wszystkie awarie tradycyjnie były by realizowane mega szybko
trzeba czekać
09:14, 2026-06-22
Sztab kryzysowy w gminie Jawor
Każda kropla wody należy do Wód Polskich.
tak
09:09, 2026-06-22
Rynek zamieni się w parkiet pod gołym niebem
a jak pierwsza potańcówka był ktoś w ogóle, bo jakoś roleczek nie było więc chyba nie dopisała ilość uczestników
ewa
08:57, 2026-06-22