Zamknij

Dwie świeczki na urodzinowym torcie Pociągu do Kultury

08:12, 29.04.2018
Skomentuj

Dwa lata skończył „Pociąg do kultury” kursujący na trasie Wrocław – Berlin. Na „Stacji Kultura” w Legnicy pasażerowie odśpiewali tradycyjne „Sto lat” jubilatowi i skosztowali urodzinowego tortu.

„Pociąg do Kultury” „urodził się” 30 kwietnia 2016 roku. Jego zadaniem było połączenie Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016 z Berlinem. Projekt miał trwać 12 miesięcy. Cieszył się jednak tak wielkim zainteresowaniem wśród pasażerów, że postanowiono go przedłużyć na kolejne lata.

Podróże „Pociągiem do Kultury” do zwyczajnych nie należą. W czasie podróży pasażerowie mają sposobność uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach i spotkać niezwykłych ludzi. W pociągu znajduje się mobilna wystawa prezentująca znanych wrocławian niemieckiego i polskiego pochodzenia. Akcentuje żywą historię łączącą Berlin i Wrocław.

Pomysłodawczynią projektu jest Katarzyna Odrowska z Kolei Dolnośląskich, która nota bene rocznicę swoich urodzin obchodzi również 30 kwietnia.

- W podróży do Wrocławia pasażerowie mają nie tylko szansę poznania historycznych śladów, ale przede wszystkim mogą wnieść własny impuls do dialogu obu miast. To właśnie bezpośrednie spotkania poprzez naukę pierwszych polskich słówek, interaktywną zabawę z telefonami stacjonarnymi czy niemiecko-polski spacer, dają poczucie sąsiedzkiej Europy. Zgodnie z myślą przewodnią to „podróż w najlepszym towarzystwie”, a każdy przejazd jest niepowtarzalny – wyjaśnia Katarzyna Odrowska z Kolei Dolnośląskich, pomysłodawczyni i współorganizatorka projektu.

- Pasażerowie nie nudzą się na trasie. Czeka na nich różnorodny program odczytów, koncertów, treningów, coachingów i wykładów.

„Pociąg do Kultury” w czasie swojej dwuletniej działalności wykonał ponad 250 kursów na trasie między Wrocławiem a Berlinem. Na jego pokładzie gościli m. in. Katja Pietrowskaja, Nadia Szagdaj, kolektyw performatywny Club Real, zespół GaGa Zielone Żabki i muzyk Paul Brody. Co miesiąc we współpracy z berlińskimi i wrocławskimi klubami i DJami odbywają się „Noce Klubowe”.

Sukces projektu to wynik zaangażowania wszystkich partnerów - landów Brandenburgii i Berlina, Wrocławia, dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, VBB, przewoźników KD oraz DB Regio, oraz Fundacji Zukunft Berlin, Deutsch-Polnische Gesellschaft i Convivium Berlin e.V.

W listopadzie ubiegłego roku „Pociąg do Kultury Berlin – Wrocław” został uhonorowany nagrodą Europejskiej Marki Kultury w kategorii „Trend 2017”. Została ona wręczona podczas gali w berlińskim Wintergarten.

Swoje drugie urodziny wraz z grupą międzynarodowych gości świętował na „Stacji Kultura”, kolejnym nowym miejscu na kulturalnej mapie Legnicy.[FOTORELACJA]14212[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Pomysłodawcą jest strona niemiecka. Na zabawy w wykonaniu tej pani i pensje dla niej kasa w firmie jest, a na podwyżki dla pracowników nie ma!

05:00, 30.04.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Legnica nic z tego pociągu nie ma. A powinno byc tak : od Żagania rozdawane ulotki w j.niemieckim o Legnicy , pod dworcem kolejowym autobus City Tour ( np. te małe z linii nocnych MPK), objazd po Legnicy ( 2-3 trasy) z przewodnikiem ( PTTK, OSiR) , powrót na dworzec i dalej do Wrocławia na tym samym bilecie KD. Włodarze pomyślcie aby zachęcić Berlińczyków do wysiadania w Legnicy.

07:00, 01.05.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%