Zamknij

Walter Bayer bohaterem książki Grażyny Humeńczuk

08:55, 19.01.2019
Skomentuj

„Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość” - to najnowsza pozycja książkowa Muzeum Miedzi. Historię życia i twórczości znanego legnickiego malarza zgłębiła i opisała Grażyna Humenczuk, historyk, muzeum.

Przyczynkiem pracy Grażyny Humeńczuk nad życiem Waltera Bayera był dar braci Hinke, spadkobierców Waltera Bayera, trzech jego wnuków, którzy postanowili, to co znajduje się w rodzinnych zbiorach umieścić w jednym miejscu. Trafili do profesora Siegfrieda Mazzera, który jako człowiek związany z Legnicą wskazał im drogę do Legnicy. Jeden z braci przyjechał do nas z propozycją przekazania zbiorów. W konsekwencji 50 prac artysty trafiło do Muzeum Miedzi. Zobaczyć je można było na wystawie zatytułowanej „Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość”, w 2017 roku. Częścią umowy między Muzeum i spadkobiercami Waltera Bayera było oprócz organizacji wystawy skatalogowanie dzieł artysty. Nad jego życiem i twórczością pochyliła się Grażyna Humeńczuk.

- Od 1919 do 1945 roku uczył w szkole średniej dla chłopców. Szukałam informacji o jego działalności zarówno pedagogicznej i artystycznej, bo oprócz tego, że był nauczycielem, był malarzem, rysownikiem i projektantem. Tuż przed otwarciem wystawi wnukowie Bayera przywieźli spisaną przez niego historię rodziny. Korzystałam też z prasy. Wśród dokumentów znalazł się między innymi ostatni list jaki przed śmiercią napisał do rodziny Walter Bayer – mówi Grażyna Humeńczuk.

- Książka to historia jednego z legniczan. Człowieka tutaj urodzonego, który tu skończył szkołę, po kilku latach nieobecności wrócił do Legnicy i całe swoje życie spędził tutaj. To chodzenie śladami jego śladami. Taka była historia Legnicy,nic na to nie poradzimy.

Autorka doszukała się faktów, które być może niektórych czytelników zbulwersują. Walter Bayer był członkiem NSDAP. Do faszystowskiej partii wstąpił w 1937 roku. Autorka dotarła także do ankiety denazyfikacyjnej, w której ocenił siebie jako osobę niezaangażowaną.

- To i wszystkie inne fakty pozostawiam do oceny czytelnikom. Nie chciałam dokonywać żadnych ocen. Uważam, że rolą historyka nie jest ocenianie tylko podanie faktów i pozostawienie czytelnikowi pola do interpretacji – podsumowuje Grażyna Humeńczuk.

Książka „Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość” została wydana w językach polskim i niemieckim. Jest jedną z nominowanych do tytułu Legnickiej Książki Roku 2018. Można ją kupić w kasach Muzeum Miedzi.[FOTORELACJA]15193[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%