w kościele Marii Panny odbył się kolejny koncert z cyklu Legnickich Wieczorów Organowych. Na organach zagrał Waldemar Krawiec, na oboju Michał Mogiła.

Podczas wieczornego koncertu wysłuchaliśmy: W. Rudnick (1850-1927) - I Sonata G-dur op.44 cz. I Allegro, G. F. Händel (1685-1759) - Aria - Lascia ch′io pianga, J.S. Bach (1685-1750) - Fantasia i fuga c-moll (BWV 537), J.S. Bach - Cantate Ich steh′ mit einem Fuß im Grabe (BWV 156: Sinfonia), J.S. Bach - Preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” (BWV 762), G. F. Händel - Concerto for Oboe in G minor (HWV 287) I. Grave II. Allegro III. Sarabande IV. Allegro, T. Dubois (1837-1924) - Messe de Mariage cz. IV Invocation cz. V Laus Deo, E. Morricone (1928-2020) -Gabriel′s oboe.

Waldemar Krawiec studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Interesuje się muzyką śląską, m.in. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 oraz 2015 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Jest inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Udzielał się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Uczestniczył w projekcie zakupu i instalacji organów do kościoła św. Jakuba na wyspie Sachalin (Rosja). Na ten cel zagrał 30 koncertów charytatywnych w diecezji gliwickiej i opolskiej, a w 2013 roku wykonał koncert inauguracyjny na nowych organach. Nagrał płytę rejestrującą cztery instrumenty śląska opolskiego oraz trzy płyty z muzyką kompozytorów śląskich. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów w Gliwicach.

Michał Mogiła jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki oraz studiów podyplomowych Hochschule fur Kunste Bremen w klasie prof. Christiana Hommela. Uczestnik międzynarodowego kursu mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), kursów kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz warsztatów operowych Junge Oper Schloss Weikersheim odbywających się pod patronatem Jeunesses Musicales Deutschland. Podczas studiów pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin. Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą.[FOTORELACJA]17542[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz