Zamknij

Czerniak-Chojnacka „ogłusza” w Galerii Satyrykon

08:46, 21.01.2023
Skomentuj

Wystawę przewrotnie zatytułowaną „Słup ogłuszeniowy” od piątku 20 stycznia można oglądać w Galerii Satyrykon. Autorką jest Dominika Czerniak-Chojnacka, ilustratorka i plakacistka młodego pokolenia.

Dominika Czerniak-Chojnacka to ilustratorka, plakacistka młodego pokolenia, adiunktka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który ukończyła z wyróżnieniem. W 2016 r. obroniła tytuł magistra z etnologii i antropologii kulturowej na UMK w Toruniu, a w 2018 roku doktorat ze sztuk pięknych.

Artystka jest koordynatorką i pomysłodawczynią ogólnopolskiego projektu „Regał - spotkania z książką autorską”, którym promuje sztukę „książki niewydanej”. Na co dzień współpracuje z różnymi wydawnictwami, między innymi Dwie Siostry, Albus, Egmont, Babaryba oraz licznymi ośrodkami kultury. Otrzymała stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”, w 2019 r. za książkę dla najmłodszych dzieci pt.: „Kominiarz/Piekarz”, zdobyła wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Bologna Ragazzi Award. Jest wielokrotną finalistką i laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich przeglądów plakatu (m.in. 3. nagroda na 17. Bienal Internacional del Cartel en México 2022, 2. miejsce na Biennial of Poster Bolivia BICeBé 2020).

- Plakaty Czerniak-Chojnackiej – jak na rasowych uliczników przystało – bezpardonowo zaczepiają linią, kolorem, kontrastem, liternictwem, przede wszystkim wysyłając w kierunku przechodzących nieokiełznaną energię. Po chwili zaskakują oryginalnym, choć prostym konceptem, by skutecznie rozbawić inteligentnym dowcipem. Skrót – metafora – humor. Brzmi znajomo? Oczywiście – wszak to podstawowe cechy polskiej szkoły plakatu. Świetnie zorientowana w tradycji rodzimej gra fiki użytkowej, młoda projektantka wydaje się być spadkobierczynią przede wszystkim Jana Młodożeńca. To ta sama siła spontanicznej ekspresji, nieomylność szczerego gestu, gruby czarny kontur, rozdokazywane liternictwo, płaski, ale wyrazisty kolor, zadziorność i świadomość znaku plastycznego - pisze o wystawie Anita Wincjencjusz-Patyna.

Wstęp do Galerii Satyrykon jest bezpłatny. [FOTORELACJA]19039[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl), materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

takie prace tworzone są latami

09:00, 21.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%