Agora Bronisława Geremka, maszty przywiezione ze Stoczni Gdańskiej oraz 700 kilogramowa kula przekazana przez Wrocławian - to polskie ślady w strasburskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego. Nie sposób ich nie zauważyć.

Idąc dalej, wchodzimy na dziedziniec. Budynek Parlamentu kształtem przypomina Koloseum. W środku jest ogromna owalna agora, do której górą wpadają promienie słoneczne. Musi przez nią przejść każdy odwiedzający ten gmach. Właśnie tam na jednej ze ścian zawisła zawisła tablica z napisem "Agora Bronisław Geremek".Po tragicznym wypadku samochodowym w którym zginał ten wybitny polityk, parlamentarzyści zdecydowali uhonorować jego zasługi w ten szczególny sposób.
Na placu jest jeszcze jeden polski ślad - dolnośląski. W centralnym punkcie dziedzińca ustawiona jest kula. Ma prawie dwa metry wysokości, waży blisko 700 kg i jest cała wykonana ze szkła. To dar wrocławian. Szklana rzeźba "Zjednoczona Ziemia" stoi na dziedzińcu od 2005 roku i żadna z odwiedzających osób nie jest w stanie jej nie dostrzec. Ludzie z zainteresowaniem czytają tabliczkę na której jest napisane, że pochodzi ona z stolicy Dolnego Śląska oraz robią sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"2599"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Legnicki Ekonom świętuje osiem dekad historii
Byłbym, ale to królestwo Czarnej Mamby, odpuszczę sobie...
mały Joe
10:48, 2026-06-25
Patrick Swayze na szpilkach
Bzdura. Stare odgrzewane cuchnące kotlety.
......
10:40, 2026-06-25
Legnicki Ekonom świętuje osiem dekad historii
A tablica to będzie w miejscu wygnania czy w zdezintegrowanej przez prezydenta siedzibie?
honny
10:33, 2026-06-25
Rynek zamieni się w parkiet pod gołym niebem
Legnicki RYNEK został UWOLNIONY dla TYSIĘCY LUDZI którzy chcą TAŃCZYĆ, POZNAWAĆ LUDZI, UMAWIAĆ SIĘ NA RANDKI To wakacyjna przygoda co WEEKEND !!!!! _________________________________ BRAWO
Karington
10:14, 2026-06-25