W minioną sobotę społeczność Raczkowej w wyjątkowy sposób uhonorowała osiemdziesięcioletnią historię swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczyste obchody, pełne wzruszeń i podziękowań, stały się okazją do przypomnienia roli, jaką druhowie od lat pełnią w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"25316"}
W blasku letniego słońca rozpoczęły się oficjalne uroczystości, którym przewodził dowódca, dh Tadeusz Wierzbicki. Złożył on meldunek o gotowości pododdziałów wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu, druhowi Grzegorzowi Obarze.
Podniosły nastrój podkreśliło wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Wspólne odśpiewanie hymnu przez zgromadzonych strażaków i mieszkańców było momentem pełnym patriotycznego ducha, wyznaczającym ton całego wydarzenia.
Po oficjalnym rozpoczęciu, prezes OSP w Raczkowej serdecznie powitał licznie przybyłych gości oraz przedstawicieli władz. W swoim przemówieniu przybliżył historyczny zarys funkcjonowania jednostki, przypominając o trudnej, ale pełnej poświęcenia drodze, jaką strażacy przebyli od momentu powstania organizacji przed osiemdziesięcioma laty.
Centralnym punktem jubileuszu była ceremonia wręczenia zasłużonych odznaczeń. Najwyższe wyróżnienie, Złoty Znak Związku OSP RP, otrzymał dh Tadeusz Wierzbicki. Jest to wyraz najwyższego uznania dla jego wieloletniego zaangażowania, determinacji w służbie oraz wkładu w rozwój lokalnej formacji pożarniczej.
W gronie wyróżnionych znalazło się wielu druhów, którzy na co dzień dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano sześcioro strażaków, w tym dh Katarzynę Fassę oraz dh Annę Fassę, doceniając ich dotychczasową aktywność w szeregach jednostki.
Równie ważne wyróżnienie, jakim jest Odznaka Wzorowy Strażak, trafiło do rąk trzech kolejnych druhów: Piotra Jurkiewicza, Dawida Klimka oraz Huberta Lelito. To potwierdzenie ich profesjonalizmu i gotowości do niesienia pomocy w każdej sytuacji, niezależnie od stopnia trudności zadania.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla strażaków z najdłuższym stażem. 60 lat wysługi świętował dh Zbigniew Krasowski, natomiast 55-letnią służbą pochwalić mogą się dh Zbigniew Biłyk oraz dh Józef Łabiński.
Swoje jubileusze obchodzili również druhowie z 50-letnim, 40-letnim i 30-letnim stażem, tworząc fundament doświadczenia, z którego czerpią młodsze pokolenia. To właśnie te osoby są żywymi kronikami jednostki, świadczącymi o jej nieprzerwanej obecności w życiu Raczkowej.
Wielki finał odznaczeń należał do przedstawicieli Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy zostali uhonorowani Brązową Odznaką MDP. Wśród nagrodzonych znalazło się 12 młodych strażaków, co jest najlepszym dowodem na to, że jednostka w Raczkowej ma zapewnioną przyszłość.
Widok młodych ludzi odbierających odznaczenia napawa optymizmem. Ich zaangażowanie w naukę pożarniczego rzemiosła gwarantuje, że idea bezinteresownej służby będzie w naszej społeczności pielęgnowana przez kolejne dekady.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Z LKM dzieci pobawią się za pół ceny
Za dmuchańce we Lwowie to płaciłem 100 zł i to z figurami!
Jancio
15:18, 2026-06-24
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
A ty co masz w Qpadziurze?? Kąpielisko z Cyganami? Arsen? Non stop przekroczone PM10?? Brawo ty - głupku.
Do .....
14:50, 2026-06-24
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
Normalne lato urasta do rangi wydarzenia...
pfff
14:29, 2026-06-24
Basen w Prochowicach zamknięty w tym sezonie
SKANDAL!!! Za głębokiej komuny i burmistrzów z importu basen zawsze był czynny! Remonty sie robi poza sezonem! rozumiem że dla POKISU odpowiednio w tym roku pomniejszą dotację! Ta baba co tym zawiaduje nadaje sie do biedry na kasę!!!! ale jak sie ma robotę "na pewno nie dzięki umiejętnościom" tylko innaczej, to czemu sie dziwić! Inna sprawa jakim cudem POKISEM zarządza nieudolnie ktoś kto z muzyki nie zdał w Pierwszym LO??????? Pani Burmistrz-koniec z głosowaniem na Panią, właśnie straciła Pani poparcie moje i moje rodziny! 23 głosy poszły w pi.... i na pSL też już nie będę głosował bo widzę że nie potraficie! i namaiwał będę każdego!!! Niedorajdy z prowincji jesteście!!!!
Kawiczak
14:22, 2026-06-24