
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się odprawa przed wakacjami z udziałem wiceministry edukacji Pauliny Piechny-Więckiewicz. Przedstawiciele służb zapewnili, że są przygotowani do sezonu letniego, w którym dzieci i młodzież wyjeżdżają na kolonie, obozy, półkolonie, nad wodę, w góry i do miejscowości turystycznych.
W działania związane z wakacyjnym bezpieczeństwem zaangażowane będą policja, Państwowa Straż Pożarna, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Służby będą prowadzić kontrole miejsc wypoczynku, dróg, kąpielisk, autokarów oraz obiektów noclegowych i gastronomicznych.
Słuchajmy poleceń funkcjonariuszy i ratowników. Ważne są nasza rozwaga i odpowiedzialność. Bardzo często tragedie wynikają z mylenia odwagi z brawurą – mówi Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska.
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypominają, że kąpać należy się wyłącznie w miejscach strzeżonych. Dzikie kąpieliska mogą wyglądać bezpiecznie, ale często nie ma tam ratownika, sprawdzonego dna ani wyznaczonych stref. W razie wypadku pomoc może dotrzeć zbyt późno.
Służby ostrzegają też przed wchodzeniem do wody po alkoholu. To jedna z najbardziej ryzykownych sytuacji podczas letniego wypoczynku. Szczególnej uwagi wymagają dzieci, które nad wodą muszą być stale pilnowane przez dorosłych. Ratownicy przypominają również o kamizelkach ratunkowych podczas korzystania z łódek, kajaków, rowerów wodnych i innego sprzętu.
Na drogach także pojawi się więcej kontroli. Policja jeszcze w czerwcu rozpocznie sprawdzanie prędkości i trzeźwości kierowców. Funkcjonariusze przypominają również o obowiązku jazdy w kasku na rowerze lub hulajnodze dla dzieci do 16 roku życia.
Policjanci zwracają uwagę także na wakacyjne wpisy w mediach społecznościowych. Publiczne informowanie o wyjeździe, wrzucanie zdjęć z urlopu i pokazywanie, że dom stoi pusty, może ułatwić zadanie złodziejom.
Autokary przewożące dzieci i młodzież będzie kontrolować Inspekcja Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzą stan techniczny pojazdów, uprawnienia kierowców oraz zgodność przewozów z przepisami. Organizatorzy wyjazdów mogą zgłaszać chęć sprawdzenia autobusu przed podróżą.
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują o przygotowanie do wycieczek. Przed wyjściem na szlak trzeba sprawdzić prognozę pogody, zabrać wodę, odpowiednie ubranie, naładowany telefon i wybrać trasę dopasowaną do sił oraz doświadczenia uczestników.
GOPR przypomina też o aplikacji „Ratunek”, która pozwala szybko wezwać pomoc i przekazać ratownikom dokładną lokalizację. To szczególnie ważne wtedy, gdy ktoś zabłądzi, zasłabnie albo nie potrafi dokładnie określić miejsca, w którym się znajduje.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów na Dolnym Śląsku będzie czuwać 2400 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz kilkanaście tysięcy druhów ochotniczych straży pożarnych. Szczególną uwagę strażacy poświęcą obozom organizowanym na terenach leśnych.
Strażacy szkolą organizatorów i uczestników między innymi z zasad postępowania podczas burz i innych nagłych zagrożeń. Przypominają także, że podczas upałów dzieci i zwierząt nie wolno zostawiać w zamkniętych samochodach nawet na chwilę. Wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko i może stać się śmiertelną pułapką.
Na Dolnym Śląsku zgłoszono około 1500 form wypoczynku dzieci i młodzieży. Chodzi o kolonie, obozy, półkolonie i inne zorganizowane wyjazdy. Legalne formy wypoczynku podlegają nadzorowi i kontrolom, a organizatorzy muszą spełniać określone wymagania bezpieczeństwa.
Część wyjazdów, w tym dla dzieci z rodzin objętych pomocą ośrodków pomocy społecznej oraz podopiecznych domów dziecka, zostanie dofinansowana ze środków publicznych. Na ten cel przeznaczono 2,26 mln zł. Dzięki temu prawie 900 dzieci z regionu skorzysta z wypoczynku nad morzem finansowanego z budżetu państwa.
Podczas odprawy zwrócono uwagę również na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dolnośląska Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek przypomniała o numerze 116 111, pod którym dzieci i młodzi ludzie mogą szukać wsparcia.
Wakacje to czas na rozmowy z dziećmi, budowanie wzajemnej uważności oraz wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa – podkreśla wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.
Służby przypominają, że kontrole i procedury są ważne, ale nie zastąpią rozsądku. Bezpieczne wakacje zaczynają się od codziennych decyzji: kąpieli w miejscu strzeżonym, trzeźwej jazdy, sprawdzonego autokaru, kasku na głowie dziecka, przygotowania do wyjścia w góry i szybkiej reakcji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Słoneczna coraz bliżej końca remontu
fajny skrót, będzie można grzać hulajnogą
familok z Piekar
11:31, 2026-06-24
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
.... a , gdzie piękne fontanny w działaniu , ufundowane przez Rajców Miejskich ?? oczywiście tych przed wojennych - tych prawdziwych !! - od tych obecnych pasożytów , to nawet nic nie oczekiwać - to za dużo ! ! ! Dbanie o zabytki to wyzwanie dla kierownika miasta ! - tak wiemy , wiemy ! to nie jego bajka !
gupi
11:19, 2026-06-24
XXXI Turniej im. Włodzimierza Jantury już w sobotę
W takie upały to za bardzo nie pograją.
.....
10:45, 2026-06-24
Szokujące zarzuty wobec WPEC. Zapłacą Legniczanie?
Gdzieś ktoś coś... szkoda czasu na czytanie
Wowo
10:01, 2026-06-24