Po raz pierwszy w Zespole Szkół Samochodowych w Legnicy odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczo-Geograficzny "Kuchnie Regionalne w Polsce". Rywalizowało w nim jedenaście trzyosobowych drużyn.

W szkolnym konkursie wzięło udział aż jedenaście trzyosobowych drużyn. Każda z nich reprezentowała następujące regiony Polski: Kurpie, Warmię i Mazury, Dolny Śląsk, Podhale, Kaszuby, Małopolskę, Wielkopolskę, Lubelszczyznę, Śląsk, Mazowsze i Podlasie. Drużyny miały za zadanie "zareklamować" region, tradycje kulinarne i potrawę kulinarną (przygotowaną w domu). Po obejrzeniu prezentacji multimedialnych o tematyce historyczno-geograficznej i kulturalnej , zaprezentowaniu przepisów kulinarnych oraz smakowaniu potraw, jury w składzie: Beata Weremij, Mirosława Flis-Górka, Katarzyna Kujawska, Janina Ujek-Zienkiewicz, przyznało nagrody.

Konkurs kulinarny w Zespole Szkół Samochodowych jest oryginalnym pomysłem. - Jako organizatorzy chcieliśmy poszerzyć wiedzę naszych uczniów o regionach, zachęcić ich do poznania odmienności tych miejsc, tym bardziej, że kuchnie regionalne są ciekawą mieszanką wpływów niemieckich i rosyjskich. Warto w tym miejscu wspomnieć o 20. rocznicy wycofania wojsk radzieckich z Legnicy, która przypada w tym roku, więc z konkursem regionalnym wpisaliśmy się w tę ważną dla legniczan rocznicę.
Organizatorki zasiadające w jury zaznaczają, że w przyszłym roku ich uczniowie zmierzą się w kulinarnym konkursie z potrawami europejskimi. - W przyszłości myślimy o zorganizowaniu konkursu międzyszkolnego, nie boimy się rywalizacji nawet z klasami CKU, więc jesteśmy otwarci na edukacyjną współpracę - podsumowuje z uśmiechem nauczycielka języka polskiego.
Wśród przygotowanych potraw pojawiły się: cebularz z Lubelszczyzny, jabłecznik ze Śląska, moskale z Podhala, ajer-kuchy z Warmii i Mazur, kaszubskie kopytka, babka ziemniaczana z Podlasia, sernik wiedeński z Małopolski oraz bliny z regionu Kurpie. [FOTORELACJA]6558[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
W PRL ponad 3 tyś księży współpracowało z SB.
Xsionc
18:26, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
Lubiem brać w kakao. Zwłaszcza od księdza proboszcza.
Hejter z kupą zamias
18:24, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Donosiłem na kolegów i pis dał mi wysoką emeryturę a teraz koalicja demokratyczna i Tusk chcą mi ją zabrać. Dranstwo.
Pisior
18:22, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
Mam 5 cm prącie i dlatego lubiem z psami. Tylko psy i Kłocko. Jerzdzem tam iter Siti. Hwała kamili l!
.....
18:14, 2026-06-23