Zamknij

Dwudziestolecie klas plastycznych w V LO

19:00, 09.06.2016
Skomentuj

Klasa z rozszerzoną edukacją plastyczną i kulturoznawczą w V Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy na bazie programu autorskiego powstała w 1996 roku.

Po reformie oświaty program został zmodyfikowany w 2004 roku i dostosowany do systemu nauczania w cyklu 3 - letnim. Kontynuacja programu wynika z analizy dotychczasowych wyników klas z edukacją plastyczną i dostosowania ich do nowego systemu nauczania. Program klasy obejmuje zajęcia praktyczne z zakresu rysunku i malarstwa, projektowania graficznego i liternictwa oraz zajęcia teoretyczne z teorii sztuki.

Praktyczne zajęcia warsztatowe odbywają się w pracowni plastycznej w wymiarze dwóch godzin tygodniowo w cyklu 3–letnim z podziałem na grupy dostosowanym do bazy pracowni i realizacji celów dydaktycznych (16-18 stanowisk pracy). Projektowanie graficzne i liternictwo – 2 godz. tygodniowo w cyklu 2 - letnim (II i III klasa}. Zajęcia teoretyczne z teorii sztuki obejmujące okres od prehistorii do współczesności a także analizę dzieła sztuki w wymiarze 2 godz. tygodniowo w cyklu 2 – letnim (II i III klasa). Ważnym elementem edukacji artystycznej są zajęcia poza szkołą – warsztaty, plenery plastyczne, wycieczki do galerii i muzeów, spotkania z artystami i animatorami kultury.

Dotychczas uczniowie tych klas doskonale sprawdzają się w realizacji planu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, jak również w działaniach na rzecz środowiska, miasta, regionu poprzez uczestnictwo w życiu artystycznym, kulturalnym, działalności charytatywnej, wolontariacie, sukcesach w wielu konkursach, organizowaniu własnych wystaw artystycznych, współpracy z instytucjami kulturotwórczymi miasta (Galeria Sztuki, LCK, LBP, Muzeum Miedzi, Domy Kultury, TPD).

Należy podkreślić, że tego typu placówka oświatowa, będąca miejscem realizacji uczniów uzdolnionych artystycznie jest w zasadzie jedyną tego typu w regionie legnickim. Stanowi więc doskonałe zaplecze dla uzdolnionych artystycznie nie tylko z miasta Legnicy, ale też m.in. z Chojnowa, Złotoryi, Jawora, Lubina, Prochowic i innych miejscowości. Konkretną diagnozą osiągnięć jest dalsza edukacja absolwentów V LO na wyższych uczelniach artystycznych np. ASP Wrocław, ale nie tylko.

Po roku 2000 studia artystyczne podjęło blisko 100 absolwentów. Rozwijanie zdolności artystycznych, umiejętność znalezienia się w estetyce twórczej pomaga w edukacji również na innych kierunkach studiów. Nieodłącznym elementem edukacji jest udział uczniów w wernisażach, warsztatach twórczych, spotkaniach z artystami, ludźmi kultury organizowanych przez instytucje kulturotwórcze.

Zajęcia praktyczne i teoretyczne prowadzi w VLO od 1996 roku nauczyciel, ale też zarazem artysta plastyk z przygotowaniem pedagogicznym, co ma duże znaczenie w procesie dydaktycznym, jak i w aktualności bieżących działań artystycznych. Pedagog współpracuje z lokalnym środowiskiem artystycznym. W 2007 roku szkoła nawiązała współpracę z Centralną Komisją Egzaminacyjną GENERAL CERTIFICATE OF SECONDARY EDUCATION w Cardiff (Walia) uzyskując status zamiejscowego ośrodka egzaminacyjnego (jedynego w Europie poza Wielką Brytanią).

Program nauczania plastyki w klasach z edukacją artystyczną w V LO jest zbieżny z założeniami brytyjskiego systemu. Uczniowie V LO po zdaniu egzaminu praktycznego mogą uzyskać międzynarodowy certyfikat ze sztuki i projektowania GCSE honorowany na wyższych uczelniach brytyjskich. Certyfikat jest też potwierdzeniem praktycznych kwalifikacji zawodowych. Edukacja artystyczna w VLO w Legnicy doskonale wkomponowuje się w założenia bieżącej polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej określającego wychowanie artystyczne jako jeden z głównych priorytetów współczesnego szkolnictwa.

Wielu absolwentów VLO to dzisiaj już profesjonalni twórcy i animatorzy kultury, m.in. pracownicy Galerii Sztuki w Legnicy. Wychowanie artystyczne to jeden z ważniejszych elementów twórczego rozwoju, w wysoko rozwiniętych krajach często jest bazą intelektualnych podstaw kulturowych i stanowi bardzo ważny element funkcjonowania społeczeństw.

- Bardzo się cieszę, że na przestrzeni 20 lat udało się wykształcić absolwentów, którzy kontynuują edukację artystyczną. Ale kultura i sztuka daje możliwości nie tylko na gruncie zawodowym, lecz jest ważnym elementem wrażliwości, która ułatwia spojrzenie na wiele płaszczyzn życia. Chciałbym, żeby edukacja artystyczna była nadal istotnym elementem rozwoju oświaty ‘’- podsumowuje Krzysztof Makowski, artysta plastyk, nauczyciel przedmiotów artystycznych w VLO im. Jana Heweliusza w Legnicy.

(km (V LO))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%