Na słodko, słono, kwaśno, w połączeniu z owocami i innymi warzywami, jednak to one – ziemniaki królowały na „Kartoflisku” w Gniewomirowicach.
Piękna pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu, skorzystało z niej kilka tysięcy osób i chyba nikt z nich nie żałował swojej decyzji. Oprócz degustacji potraw z ziemniakiem w roli głównej czekało na nich mnóstwo atrakcji. Warsztaty ceramiczne, pokazy walk rycerskich, konkursy z nagrodami, zabawa ludowa na powietrzu, a na koniec pokaz fajerwerków. O dobre samopoczucie uczestników Kartofliska zadbali organizatorzy – wójt Waldemar Kwaśny i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłkowicach, którzy już po raz kolejny zadbali o to, aby mieszkańcy gminy mogli się wspólnie zabawić i odpocząć. [FOTORELACJA]2562[/FOTORELACJA]
– To właściwie ostatnie chwile lata i cieszę się, że nasza społeczność postanowiła tak licznie spędzić je wspólnie się bawiąc – powiedział Waldemar Kwaśny – Czekają nas jesienne słoty a później zima nic więc dziwnego, że wszyscy chcą się bawić. A, że w naturze mamy ochotę do zabawy to spotykamy i bawimy się wspólnie. Wszyscy robią dożynki, dni gminy, miejscowości, festyny rodzinne, szukaliśmy odpowiedniej nazwy dla naszej imprezy. Kartoflisko to coś bardzo swojskiego, miłego i ciepłego i smacznego przede wszystkim, bo na kartoflisku główną atrakcją są potrawy przyrządzone z ziemniaków.
Spośród około 50 przygotowanych potraw 17 pojawiło się na konkursowym stole. Skosztować i ocenić je musiała komisja konkursowa, w jej składzie był również wójt.
- Skosztowałem wszystkich 17 potraw i muszę powiedzieć, że nie byłbym w stanie spróbować już chyba ani jednej i to nie dlatego, że nie byłaby smaczna, wręcz przeciwnie, ale dlatego, że więcej po prostu bym nie dał rady – powiedział Waldemar kwaśny. – Nasze panie bardzo dobrze gotują, myślę, że żaden mistrz kuchni nie powstydziłby się takich umiejętności kulinarnych.
Nic więc dziwnego, że jury miało wielkie trudności z wybraniem najlepszych potraw. W końcu decyzja zapadła. Zwyciężyły knedle ze śliwkami Koła Gospodyń Wiejskich z Miłkowic. Drugie miejsce zajęła Zenobia Skoczek z Goślinowa za pączki z ziemniaków, na trzecim znalazł się Tomasz Tabiszewski z Grzymalina, który wykonał koreczki ziemniaczane z dipem. Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę sprzęt AGD, który na pewno pomoże w przyrządzaniu kolejnych pysznych potraw. Publiczności najbardziej smakowały pyzy ziemniaczane z mięsem, autorstwa Danuty Kubickie z Goślinowa.
Organizatorzy docenili również pomysłowość Rad Sołeckich, które przygotowały stanowiska wystawowe. Tu pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Ulesie, drugie – Sołectwo Goślinów, a trzecie Sołectwo Gniewomirowice.
Ziemniaczane święto udało się, mieszkańcy gminy i organizatorzy już planują kolejną przyszłoroczną imprezę.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gdzie w Legnicy działają kurtyny wodne?
Kupaj powinien przenieść DNI LEGNICYw takie upały ludzie udaru dostaną , mało kto normalny się wybiera do parku a reszta to sie pospija , szykujcie SOR
julka
19:18, 2026-06-26
„Gryf” patronem VII LO? Decyzja przed radnymi
A dlaczego nie Leszka flaszki Glodzia. Generała biskupa i opoja.
.....
18:31, 2026-06-26
Upał! Skrócony czas pracy Urzędu Miasta Legnicy
Powinien być zakaz pracy w ekstremalnych upałach
Moim zdaniem
18:30, 2026-06-26
„Gryf” patronem VII LO? Decyzja przed radnymi
"Gryf" czyli pisowiec i nacjonalista. Do tego na drugim miejscu antysemita Dmowski. Co się dzieje w tej szkole? Ksiądz proboszcz kazał wszystkim tak głosować?
Alfons
17:48, 2026-06-26