„Hymn narodowy” to tytuł nowego dramatu Przemysława Wojcieszka. - Będzie ostra jazda bez trzymanki! – zapowiada artysta. Premierowe spektakle w Teatrze Modrzejewskiej w najbliższą sobotę i niedzielę.

Po ośmiu latach Wojcieszek znów wziął „urlop” z planu filmowego i wraca do legnickiego teatru. Jego „Hymn narodowy” to spektakl o otaczającej nas politycznej rzeczywistości. O Polsce pękniętej i skłóconej. O społecznym zagubieniu, upadku ideałów, manipulacji, potrzebie buntu i obrony przez uniformizacją. A także o eskalacji nienawiści. Jednocześnie jest ostrzeżeniem przed tym, co się może stać, jeśli to zjawisko się nie zatrzyma.
- Tekst powstawał na gorąco. Jest do bólu aktualny, bo dotyczy tego co się dzieje w naszym kraju tu i teraz, wiosną 2016 roku – mówi Wojcieszek.
Głównym bohaterem „Hymnu narodowego” jest Zbigniew. O względy byłego lidera związkowego, który w latach 90. bronił zakładów pracy przed krwiożerczą prywatyzacją, a dziś zapomnianego przez elity alkoholika, walczą dwie strony rodzimego konfliktu – pisowsko-kukizowo-narodowa prawica oraz liberałowie spod szyldu KOD.
- Moja opowieść to połączenie filmowego love story z polityką i demonami, które również w niej występują – zapowiada tajemniczo Wojcieszek.
W spektaklu nie brakuje postaci dobrze znanych ze świata polityki. I tak mamy np. Jarosława, Antoniego i Krystynę.
- „Hymn narodowy” nieprzypadkowo wystawiam w Teatrze Modrzejewskiej. To chyba jedyna scena w kraju, która nie boi się podejmować tak „ryzykownych” tematów. Wszyscy trzęsą gatkami, ale ten strach jest chyba wyimaginowany. Tymczasem teatr to miejsce, które powinno zajmować się opisywaniem otaczającej nas rzeczywistości. To jego misja – mówi Wojcieszek, który mówi o sobie, że „bardziej jest obserwatorem życia politycznego niż jego zaangażowanym uczestnikiem”.
W spektaklu ze scenografią Małgorzaty Bulandy, muzyką Filipa Zawady oraz światłami komponowanymi przez Zofię Goraj, wystąpią: Magda Drab, Ewa Galusińska, Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Pawła Wolak oraz gościnnie studentka wrocławskiej PWST Emilia Piech, która jest współautorką scenariusza.
Premierowe spektakle w sobotę 2 kwietnia i niedzielę 3 kwietnia. Popremierowe przedstawienia na legnickiej Scenie Gadzickiego: 9 i 10 oraz 29 i 30 kwietnia o godz. 19.00. Bilety 28 zł (ulgowe 17 zł).[FOTORELACJA]10998[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wjazdowa idzie do remontu
Zabierają się za odcinek który nie wymaga jakichkolwiek prac no ale jest w centrum chyba dla tego. A nik nie popatrzy na ul Głogowska konkretnie skrzyżowanie gdzie niedługo trzeba będzie jeździć quadami bo inaczej nie da rady. Ulica która przejęła cały ciężar objazdówprzy każdym remoncie ul Leszczyńskiej najpierw most potem resztę nie wspomnę oczywiście o całej infrastrukturze skrzyżowania przy Ocenie Aldi i Gazowni. A dalej co ze Słubicka gdzie po każdorazowych deszczach stoją jeziora na drodze z kostki przy krawężnikach i dalej archaiczna ostatnia taka wiata przystankowa w legnicy przy tejże ulicy. Czy Pólnocna część miasta ma być zachowana w stylu skansen ?
JFK
08:01, 2026-06-23
Najbogatszy radny? Jedno nazwisko przyciąga uwagę
takie brednie, bajki , ha,ha
julka
00:38, 2026-06-23
Na Młynarskiej bez gazu i reakcji spółdzielni
Przyłącze gazu to jest ten kawał rury w ziemi który doprowadza gaz od gazociągu do budynku i jest zakończony zaworem zwanym kurkiem głównym i należy to do gazowni. Wszystkie rury za tym kurkiem to jest instalacja za którą odpowiada właściciel bądź zarządca budynku.
Sylwester
00:30, 2026-06-23
Kamil Drygas zostaje w Miedzi! Nowa rola
Bardzo mądry i rozsądny krok
wert
21:36, 2026-06-22