Prawie pół tysiąca osób obejrzało film Łukasza Palkowskiego. „Najlepszy” to ekranizacja życia legniczanina Jerzego Górskiego, który wygrał bieg śmierci i swoje życie.

Film o życiu Jerzego Górskiego nie powstałby gdyby nie przypadek. Krzysztof Szpetmański, producent filmu, zmywając naczynia, usłyszał jak Łukasz Grass, autor książki o sportowcu mówił o niej w telewizji. Intuicja nie zawiodła, historia okazała się tak ciekawa, że sięgnął po nią Łukasz Palkowski, który postanowił ją opowiedzieć po swojemu.
Przez rok Legnica była planem zdjęciowym do „Najlepszego”. W mieście powstało około 80 procent zdjęć. Nic więc dziwnego, że właśnie tu odbyła się jego prapremiera, na której oprócz samego bohatera zjawili się aktorzy i realizatorzy. Wstrząsający obraz obejrzało prawie pół tysiąca osób.
- Bardzo dziękuję, że zechcieliście przyjść. Wielu z was mnie zna, jest też część mojej rodziny. Oglądając film czułem radość i dumę. Cieszę się. Chciałem żeby film stanowił przekaz. Myślę, że każdy z was „wziął” z niego coś dla siebie albo może w pewnym trudnym momencie przypomni sobie go – powiedział po pokazie Ryszard Górski.
- Mam dwa życia. Jedno to stare i drugie nowe. Nie ma lekko, walczę nadal. Pomaga mi rodzina, pomagają przyjaciele. Dzięki temu mogę realizować swoją pasję i dzielić się nią.
Jerzy Górski, który obecnie mieszka w Głogowie, jest trenerem, działaczem społecznym, organizatorem zawodów sportowych. Jest też żywą legendą, z którą zmierzył się jeden z najlepszych polskich reżyserów.
Palkowski po raz kolejny sięgnął po życiorys znanego Polaka i po raz kolejny film okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Przez jednego z krytyków nazwany został petardą i obsypany nagrodami. Na tegorocznym festiwalu w Gdyni publiczność oklaskiwała go na stojąco przez prawie osiem minut. Film zdobył Zdobył Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera. Został uhonorowany też Nagrodą Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą. Jury konkursu nagrodziło również Marka Warszewskiego za scenografię i Kamilę Kamińską, odtwórczynię roli lekarki Ewy, za profesjonalny debiut aktorski.
Film już 17 listopada wchodzi na ekrany kin. Na ekranie zobaczymy całą plejadę gwiazd. W rolę Marka Kotańskiego wcielił się Janusz Gajos. Rodziców Jurka Górskiego, którego wykreował Jakub Gierszał, grają Magdalena Cielecka i Artur Żmijewski. W filmie grają także Anna Próchniak, Kamila Kamińska, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Mateusz Kościukiewicz, Adam Woronowicz i Szymon Warszawski.[FOTORELACJA]13582[/FOTORELACJA]

DanielMyga09:00, 11.11.2017
Jak myślicie? Warto obejrzeć?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Szokujące zarzuty wobec WPEC. Zapłacą Legniczanie?
Jeszcze drożej? My już płacimy 10 zł za metr ogrzewania, chcecie nas wykończyć? Mamy podwójnie naliczane ciepło bo przerobiono źle instalacje kiedy podłączano pod WPEC bo kiedyś był te domy ogrzewała własna kotłownia. Za ZGM dzielono licznik na pół a kiedy nam sprzedano mieszkania to WPEC nie dzieli już na pół wskazań licznika ponieważ mamy podwójne nabicia licznika tylko płacimy co wskazuje licznik.
wystraszony
06:15, 2026-06-26
Uwaga! Groźny żar idzie na Legnicę
Panie prezydencie niech się pan za to weźmie. Upały, w dzień mamy pozamykane okna a w nocy nie możemy wywietrzyć bo oczyszczalnia ścieków zamiast swoje gazy spalać to puszcza na miasto w nocy. Smród, ból głowy i tak jest od lat. Co roku interwencje i co roku tak samo a w 1997 sam interweniowałem w spółce i długo był spokój a teraz od lat to samo.
mieszkaniec
06:00, 2026-06-26
Do Karpacza znów pojedzie zabytkowy skład
Ahoj mnie Jelenia Góra obchodzi, co? Legnicę KURV/EN MACHEN, RAUS!
*%#)!&
23:48, 2026-06-25
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Żądam aby dokonać pomiaru hałasu na Al. Rzeczypospolitej i ilości spalin a nie na jakiejś tam ul Karlińskiego bo coś tu śmierdzi w tej sprawie ale na pewno nie spaliny tylko jakieś układy polityczne .
Sulik
19:01, 2026-06-25