Wręczeniem nagród w konkursie „Dolny Śląsk – patriotyzm lokalnie malowany” i konferencją naukową, rozpoczęły się w Legnicy IV Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa w Zamku Piastowskim.

Tegoroczną imprezę zainaugurowano w czwartek konferencją „Szli na Zachód Osadnicy”, która odbyła się w Lubomierzu. W piątek rozpoczął się cykl imprez w Legnicy. Zakończy się w niedzielę wspólną biesiadą osadników, kombatantów i mieszkańców regionu.
W piątek w Zamku Piastowskim, gdzie odbywają się tradycyjnie Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Dolny Śląsk – patriotyzm lokalnie malowany”. Wzięli w nim udział uczniowie z całego Dolnego Śląska. Najlepsi otrzymali nagrody i wyróżnienia. Wystawę prac można zobaczyć w salach Zamku Piastowskiego.
W piątek odbyła się także konferencja zatytułowana „Wojskowi Pionierzy Osadnictwa – dolnośląskie losy żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego”. Wśród prelegentów był między innymi Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
W sobotę na dziedzińcu zamku odbędzie się żołnierska biesiada, będzie też przegląd piosenek żołnierskich, patriotycznych i ludowych. Odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Początek o godzinie 13:00[FOTORELACJA]14270[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Najbogatszy radny? Jedno nazwisko przyciąga uwagę
takie brednie, bajki , ha,ha
julka
00:38, 2026-06-23
Na Młynarskiej bez gazu i reakcji spółdzielni
Przyłącze gazu to jest ten kawał rury w ziemi który doprowadza gaz od gazociągu do budynku i jest zakończony zaworem zwanym kurkiem głównym i należy to do gazowni. Wszystkie rury za tym kurkiem to jest instalacja za którą odpowiada właściciel bądź zarządca budynku.
Sylwester
00:30, 2026-06-23
Kamil Drygas zostaje w Miedzi! Nowa rola
Bardzo mądry i rozsądny krok
wert
21:36, 2026-06-22
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
Ruskie onuce, wielbiciele Konfy i Korony, dają głos. Żałosne!
??
21:20, 2026-06-22