W sobotę na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej zostanie otwarte lapidarium z odnalezionymi kamieniami nagrobnymi mieszkańców przedwojennej Legnicy.


To właśnie fundacja doprowadziła do powstania lapidarium. Pod koniec ubiegłego roku na forum portalu Liegnitz.pl zamieszczona została informacja, że prawdopodobnie część kamieni nagrobnych składowana jest w bazie Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Ceglanej w lasku Złotoryjskim.
- Rzeczywiście, z ogromnej hałdy różnego rodzaju odpadów: płyt chodnikowych, krawężników, betonowych bloków etc., jak rodzynki w cieście wystawały ich fragmenty. Kiedy i w jakich okolicznościach tam trafiły? Tego nie udało się dowiedzieć - mówi Rodak.[FOTORELACJA]8793[/FOTORELACJA]
Składowisko, przez kilka dni, zostało dokładnie przeszukane przy użyciu ciężkiego sprzętu. W efekcie udało się odnaleźć sześć głazów, będących ciekawym przykładem sztuki kamieniarskiej pierwszych dekad XX wieku. W uzgodnieniu z zarządzającym cmentarzem przy ul. Wrocławskiej LPGK, godne miejsce zostało wyznaczone wzdłuż muru przy głównej alei legnickiej nekropolii, z tyłu kaplicy.
W lapidarium nowe miejsce znalazło dwadzieścia kilka kamieni i płyt nagrobnych, złożonych na prawie 20-metrowym odcinku. Poza tymi pochodzącymi z ul. Ceglanej, trafiły tu także kamienie odnalezione na cmentarzu, ale też ofiarowane przez kamieniarzy, u których leżały do dziś.
- Ciekawostką jest fakt, że ozdobne ogrodzenie lapidarium również ma swoją historię. Płot pierwotnie stał przy ul. Pocztowej przy zabytkowym pałacyku. Po gruntownej renowacji i licznych przeróbkach znalazł drugie życie na cmentarzu - mówi Bartłomiej Rodak.
W sobotnim otwarciu (godz. 10) lapidarium udział wezmą przedstawiciele władz miasta, radni miejscy i sejmikowi, a także dawni mieszkańcy Legnicy, którzy przyjadą z Wuppertalu. Ekumenicznego poświęcenia dokonają duchowni protestanccy i katoliccy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Z LKM dzieci pobawią się za pół ceny
Jak często dmuchańce są myte i dezynfekowane, czy Sanepid to sprawdza?
Dzieci roznoszą
17:42, 2026-06-24
Z LKM dzieci pobawią się za pół ceny
Czasami lepiej jest nie robić żadnych promocji niż robić dziadowskie...
rozbawiony
17:40, 2026-06-24
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
Rekord na ziemiach Polski to Ścinawa w 1943 - 40,5 st C. Rekord naszego miasta (10-ty w skali rekordów kraju) to 38,9 st C w dniu 19 sierpnia 1892 roku. W niedzielę w Legnicy ma być 40 !!!... Szykujcie sobie, proszę redakcji stosownego artykulika.
mno
17:18, 2026-06-24
Z LKM dzieci pobawią się za pół ceny
Igrzyska dla ludu czas zacząć, proszę pamiętać o rolkach, zachwycony.
Czas na zmiany
16:37, 2026-06-24