Koncertem galowym w Sali Maneżowej zakończyły się tegoroczne, szesnaste już Dolnośląskie Dni Kultury Kresowej. Występy artystów zza wschodniej granicy obejrzało kilkaset osób.

Wielu mieszkańców Dolnego Śląska ma kresowe korzenie. Historia Polski jest z nimi związana. Stamtąd pochodzi wielu naukowców, historyków, poetów, pisarzy i polityków. Wiele wydarzeń historycznych działo się na Kresach. Kresowiacy spotykają się regularnie, pielęgnują historię, przekazują młodszym pokoleniom.
- Mamy z bardzo różne uczucia i odczucia związane z Kresami. Mówiąc o Kresach, często mamy poczucie uzasadnionej dumy. Dumy z tych rzeczy pięknych, które się tam wydarzały w ciągu sześciuset lat naszej obecności. Były to zwycięstwa. Różne, zbrojne, ale były też zwycięstwa postępu cywilizacji, kultury, nauki. Jesteśmy dumni z naszego dorobku, dziedzictwa kulturowego, które tam pozostało – powiedział Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, prezes Stowarzyszenia „Krajobrazy”.
- Ale uczucie dumy, to nie jedyne, jakie nami targa kiedy mówmy i myślimy o Kresach. To ból wykorzenienia, ból wypędzenia, bo przecież zostaliśmy stamtąd wypędzeni. Jest jeszcze większy ból i smutek, kiedy sobie uświadamiamy, że 200 tysięcy naszych rodaków zostało bestialsko zamordowanych w latach banderowskiego ludobójstwa i tylko znikomy procent z nich ma swój grób. Jednak,mimo,że pamiętamy, staramy się żeby dominowały pozytywne uczucia. Te, które ubogacają nas duchowo, wzmacniają nasze historyczne korzenie.
Tegoroczne Dolnośląskie Dni Kultury Kresowej odbyły się już po raz szesnasty. Koncerty, na których występuje wiele gwiazd i zespołów z Polski i zza wschodniej granicy, stały się już tradycją i gromadzą wielu wiernych słuchaczy. Występują na nich współcześni Kresowiacy, którym Polska jest równie bliska jak ich przodkom, podobnie jak mieszkającym dziś na Dolnym Śląsku potomkom Kresowiaków ojcowizna ich dziadów i pradziadów.[FOTORELACJA]13475[/FOTORELACJA]
Anonimowy Gość08:00, 16.10.2017
Kolejny artykuł "LS" napisany bez "ładu i składu".
Szanowna początkująca autorko, pisząc o jakiejś imprezie, należy przede wszystkim podać w jakich dniach impreza miała miejsce. Tego niestety zabrakło. Pisząc o Sali Maneżowej, należy napisać, gdzie ta sala się mieści.
Zastrzeżeń do twojego tekstu mam więcej. Zwrócę uwagę jeszcze na jedno.
Wypisujesz (albo powtarzasz po Samborskim, bo to nie jest jasne) bzdury na temat wypędzenia i 200 tysięcy zamordowanych. Nikt nikogo nie wypędzał, a te 200 tysięcy to są bajki kremlowskich czekistów, których celem jest skłócenie Polaków i Ukraińców.
Przy okazji polecam dostępny w sieci tekst pt. "Sowieckie zaplecze zielonego posła".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wiatraki w gminie Ruja. Będą zebrania wiejskie
a co słychać w Bieniowicach i Kłębanowicach. Ruja jest jaka jest , Teraz napiszcie o innych miejscowościach.
jechać
17:56, 2026-06-27
Wiatraki w gminie Ruja. Będą zebrania wiejskie
a kiedy wreszcie przywrócicie cywilizację w tym kursy autobusów MPK z Legnicy do wszystkich wiosek w gminie .Bierzcie przykład z gminy Kunice . mamy XXI wiek a gmina Ruja to średniowiecze .Pora zmienić władze w tej gminie !!!!!!!!!!!!
Lucyfer
17:49, 2026-06-27
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Zmierzcie hałas na Złotoryjskiej, od Placu Wolności do Lotniczej. O przekroczeniach prędkości nie ma co mówić bo nikt nie kontroluje a uskok w jezdni na wysokości Sejmowej jeszcze potęguje hałas tak że ten przy Karlińskiego to sanatorium.
mieszko
16:57, 2026-06-27
Samotne dziecko przy drodze w upale
ciekawe ile osób przejechało obojetnie, brawo dla funkcjonariusza że nie był obojętny
julka
16:32, 2026-06-27