Kilkadziesiąt minut rozmowy, brak scenariusza i pełna swoboda pytań. Sławomir Mentzen przyjechał do Legnicy w ramach ogólnopolskiej trasy „Projekt27” i oddał głos mieszkańcom, którzy mogli pytać o wszystko od polityki po własne doświadczenia na rynku pracy. Wśród tematów pojawiły się między innymi koalicje, podatki, służba zdrowia oraz realia pracy młodych na umowach zlecenia.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"24453"}

Sławomir Mentzen zapowiedział, że tym razem chce poświęcić czas na bezpośrednią rozmowę z mieszkańcami i odpowiadanie na ich pytania.
W kampanii niestety nie było zbyt wiele czasu na tej hulajnodze. Gnałem z jednego spotkania na drugie. Dlatego teraz robimy drugie okrążenie po Polsce. Tym razem jest dużo więcej czasu. Jeżeli Was nie znudzę to myślę, że mamy dobre prawie dwie godziny. W związku z tym każdy kto będzie chciał zadać mi jakieś pytanie to myślę, że zdąży je zadać. Jeżeli tylko będę potrafił to postaram się na nie odpowiedzieć – zwrócił się na wstępnie do zebranych w Rynku sympatyków.
Jednym z pierwszych wątków była ewentualna współpraca z innymi ugrupowaniami po wyborach. Mentzen szerzej odniósł się do historii polskiej polityki i doświadczeń mniejszych partii.
Historia Polski ostatnich 30 lat pokazuje, że każdy kto właśnie próbuje coś takiego zrobić, czyli dosiąść się do stolika, do tego większego partnera to bardzo szybko ginie. To spotkało Unię Pracy, Unię Wolności, Ligę Polskich Rodzin, Samoobronę, Porozumienie Gowina, Solidarną Polską Ziobry. Każdy kto wchodził w koalicję z większym partnerem znikał. Ja bardzo bym nie chciał podzielić losu Andrzeja Leppera, Romana Giertycha, Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobry. Nie chcę iść ich śladem, w związku z czym trzeba się uczyć z tego co oni zrobili i wyciągać wnioski. Ja w tym momencie prawie niczego nie wykluczam. Z Lewicą oczywiście rozmawiać nie będę – powiedział.

W trakcie spotkania wielokrotnie wracał temat podatków. Mentzen mówił o pierwszych działaniach, które jego zdaniem można wprowadzić stosunkowo szybko.
Nie mogę się wypowiadać na temat stawek, ponieważ nie znam sytuacji budżetowej. Natomiast to co chciałbym zrobić na samym początku, to chociażby likwidacja podatku od spadków, który uważam za jeden z bardziej złodziejskich podatków. Chciałbym zlikwidować PCC od mieszkań. Trzeba by koniecznie przyjrzeć się podatkowi Belki. Uważam też, że trzeba wdrożyć w praktyce rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika. W tym momencie urzędnicy nigdy nie mają wątpliwości, więc nie ma czego rozstrzygać na korzyść podatnika – wyjaśniał.
Jednym z najbardziej wyraźnych momentów spotkania była rozmowa o umowach zlecenia. Młody uczestnik wskazywał na brak stabilności i realny brak wyboru, podkreślając, że bez pracy nie ma dochodu i trudno mówić o swobodzie.
W odpowiedzi Mentzen argumentował, że taka forma zatrudnienia bywa korzystniejsza finansowo dla młodych osób i porównywał ją z umową o pracę.
Gdyby pan miał umowę o pracę zarabiałby pan jeszcze mniej niż obecnie. To jest dla pana bardziej opłacalne. Pan ma poniżej 26 lat, nie płaci podatku dochodowego ani ZUS-u. Gdyby był pan na umowie o pracę płaciłby pan ZUS, składkę zdrowotną i na pana konto trafiłoby mniej pieniędzy – odpowiedział młodemu Legniczaninowi.
W trakcie rozmowy pojawił się też spór o dostęp do świadczeń, w tym zwolnień lekarskich i realnego zabezpieczenia pracownika. Dyskusja pokazała rozbieżność między doświadczeniem uczestnika a oceną przedstawioną przez polityka.
Na umowie zlecenie, na umowie B2B można chodzić do lekarza, można brać zwolnienia lekarskie. Nie ma urlopów, chyba że pan sobie wpisze je do umowy, ale to trzeba wpisać do umowy, trzeba mieć przewagę negocjacyjną. Pan nie ma chorować, pan potrzebuje pracować i się uczyć po to, żeby pana pozycja na rynku pracy rosła, żeby za pięć lat pan zarabiał znacznie więcej pieniędzy – przedstawił swój punkt widzenia Mentzen.

Wśród tematów pojawiła się również ochrona zdrowia. Mentzen zapowiedział odejście od obecnego modelu i wprowadzenie konkurujących ze sobą funduszy.
Trzeba dokonać gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia. Ostatnia duża reforma to już ma dwadzieścia kilka lat. Mamy w planie wprowadzić system podobny do tego który jest w Niemczech albo w Holandii, czyli konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczeń zdrowotnych. Cały ten system jest źle skonstruowany i chcemy go całkowicie zmienić – zapowiedział.
Całe wydarzenie miało otwartą formułę i było oparte na bezpośrednim kontakcie z uczestnikami. To pytania mieszkańców wyznaczały kierunek rozmowy, a spotkanie objęło szeroki zakres tematów od polityki po codzienne doświadczenia pracy i życia.
Na zakończenie warto podkreślić, że spotkanie było częścią ogólnopolskiej trasy „Projekt27”, w ramach której Sławomir Mentzen jeździ po Polsce i wraca do miast z inną formułą niż w trakcie kampanii prezydenckiej. Tym razem miał czas na odpowiedzi i rozmowę z mieszkańcami.
Frekwencja wyglądała jednak inaczej niż wcześniej. Na spotkanie przyszło kilkaset osób i trudno mówić o tłumie, który zalał Rynek w marcu 2025 roku. Mentzen miał czas na odpowiedzi, ale Legniczanie tym razem to najwyraźniej nie znaleźli czasu. Nie pomogła nawet darmowa gorchówka.

.....05:05, 24.04.2026
Sonda krypto zonda krypto zonda krypto.
.....05:06, 24.04.2026
Ciekawe jak ten cwaniaczek utrzyma bez podatków służbę zdrowia,wojsko i całą sferę budżetową?
Rozbawiony08:16, 24.04.2026
Ale tłumy🤣 Jakoś mnie nie dziwi, że nikt w Legnicy nie chce słuchać tego faszystowskiego💩
Taka sytuacja08:18, 24.04.2026
Męcen - a gdzie hulajnoga, na której *%#)!& przed dziennikarzami podczas zeszłorocznej kampanii prezydenckiej, gdy zaczynali zadawać niewygodne pytania?!?
Ron09:00, 24.04.2026
Dziwne, że młodzież daje się nabierać różnym prawackim cwaniaczkom.
Wszystkim przypominam słowa Mentzena z tzw. pierwszej jego "piątki":
"Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej"
Druga "piątka" Mentzena wygląda tak:
"Płatne studia, płatna służba zdrowia, lecz się u kowala, likwidacja 800+, likwidacja 13 i 14 emerytury"
Czy naprawdę młodzi ludzie chcą tego?
@ Ron09:37, 24.04.2026
Brutalne, ale prawdziwe - spójrz na twarze tych nielicznych nastolatków na zdjęciach. Po nich nie należy spodziewać się racjonalnego rozumowania, niestety...
Pozostałe komentarze
Polak12322:38, 23.04.2026
Mniej osob cos u Mentzena jak ostnio byl q w Legnicy, wszyscy uciekaja do Brauna ;)
...07:37, 24.04.2026
Wyraz twarzy Patryczka mówi wszystko o inteligencji wyznawców mentzena. Przy okazji czy on też ma izraelskie obywatelstwo jak prezes kral z zonda krypto?
.....09:36, 24.04.2026
Ja czekam na przyjazd Kamili L z psem i Piotra P! Tylko Pedofilia Obywatelska!
Do rozbawiony09:39, 24.04.2026
Poczytaj sobie definicję faszyzmu i nie używaj słów, których znaczenia nie znasz, osobo matolska. PS. Jakich zaimków używasz? Onu? Miau?
FCK NZS11:30, 24.04.2026
No i nie pykło ci, konfiarski trollu. Faszyzmem JEST każdy z punktów "piątki Mentzena", bo opiera się na nawoływaniu do segregacji społeczeństwa i dyskryminacji ze względu na kolor skóry, narodowość, orientację seksualną czy wyznanie (względnie jego brak).
FCK LEWACTWO11:47, 24.04.2026
Wy, lewaki, wszędzie widzicie faszyzm! Japa mi tam, banderowcu! Leć na granicę z picką hawajską ratować "biednych ludzi szukających swojego miejsca na Ziemi". Karpie też możesz ratować, lewusie.
Znn10:02, 24.04.2026
Służba "zdrowia" pokazała swą prawdziwą totalniacką twarz za słynnego davida dziewiętnastego. Ani grosza skorumpowanym totalniakom. Niech się opamiętają.
Xxxx12:16, 24.04.2026
Wszystko do czasu na temat korupcji i mobbingu na komendzie na Asnyka i jakie lalzy zostaly przyjete w szeregi miejscowej policji ,fajnie sie kryje szefow nielegalnych kasyn i dilow z miedzi legnica ,chodzi o pogrzeb Bartka z piekar i kto z byl na tym pogrzebie ,hurtowa ilosc narkotykow i korupcja i krycie dilow dzieki przestepcom z Asnyka do czasu nie tylko narkomanka z piekar c Natalia Sadowska juz jak powtarzala klase liceum byla uzaleziona od twardych narkotykow i przestepcy Angelika Mielniczuk i fagas z Chojnowa poznany na komendzie z ktorym ma bachora 2 miesiecznego i ogrom na temat powiazan przestepcow z Asnyka z przestepcami z Legnicy
Xxxx12:20, 24.04.2026
Jak przestepcza dzialnosc pedofili ,gwalcicieli ,damskich bokserow ,alimenciarzy ,drobnych zlodzieji ,starych emerytow z teczkani ag sluzb donosicieli ,klamcow ,i wasze od urodzenia dzieci i dorosle z uposledzeniem umyslowym z osiedla Kopernika w Legnicy
Xxxc12:34, 24.04.2026
Jak w Legnicy sie smieja z rodzin patusow programu 500 plus ,i chorych z uposledzeniem umyslowym nie tylko wysmiewana *%#)!& Agata Bielaczek z Horyzontalnej dziecko zostalo odebrane bo patus nierob alkoholiczka rumpery gowno zajmowala sie synem ,moze co najwyzej odwiedzac go w domu dziecka i jeszcze oglaszala sie na portalu fotka.pl haha,a wiecej jest na ludzi chorych psychicznie w Legnicy i z uposledzeniem umyslowym i ponizanych roboli z kopernika
Ffgf12:38, 24.04.2026
Korupcja w policji gdzie przestepcy nic nie poyrafia duzo wczesniej na temat patostrymerek z Ukrainy bo gazety klamiace of lat nie napidaly chodzilo o napad na stara mohere na Mickiewicza wczesniej niz przesteocza dzialbosc na Asnyka wiedzialo sie o pato stremerkach wiecej wiem o kazdym z legniczan i pkorupcji ,mobbingu i wile wiecej co sie dzieje na komendzie policji na Asnyka
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Sparingowa porażka Miedzi z Zagłębiem Lubin
Panie trenerze zabawy z piłką na polu karnym bardzo często kończą się tak jak w meczu z Zagłębiem. Dwie z trzech bramek to efekt pańskiej wizji gry Miedzianki. Nie wróżę sukcesów tym sposobem gry.
PIŁ
11:19, 2026-06-28
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
zrobić progi spowalniające jak na ulicy Powstańców Śąskich co 100 metrów i będzie spokój hi hi hi hi hi
L.l.l.
11:01, 2026-06-28
Piekarnia ze Ścinawy z dotacją od LSSE
pieczywo bardzo słabej jakości.... kruche, nieciekawe w smaku, dlatego ja już nie kupuję u nich w budzie, jeżdżę 10km w jedną stronę gdzie chleb jest dalej jak chleb-a wyroby przemysłowe są w każdym dino i biedrze.
janko piekarz
09:40, 2026-06-28
W której rubryce radni wpisali diety?
Buda, kablarzu! Gul skacze??
Do Orest
08:46, 2026-06-28