IMGW wydało dla Legnicy ostrzeżenie 3. stopnia przed upałem. To najwyższy poziom w trzystopniowej skali, zarezerwowany dla sytuacji, które mogą być realnie niebezpieczne dla zdrowia.
Nie chodzi więc tylko o to, że będzie duszno, gorąco i nieprzyjemnie. Przy takich temperaturach szybciej dochodzi do odwodnienia, przegrzania organizmu, zasłabnięć i udaru cieplnego. Szczególnie uważać powinny osoby starsze, dzieci, osoby chore przewlekle, kobiety w ciąży oraz wszyscy, którzy pracują albo długo przebywają na zewnątrz.
Według IMGW w sobotę temperatura maksymalna w Legnicy ma wynosić od 34 do 38 stopni Celsjusza. Jeszcze groźniej zapowiada się niedziela. Tego dnia synoptycy prognozują od 36 do 42 stopni.
W poniedziałek ma być nieco chłodniej, ale nadal trudno mówić o uldze, bo temperatura może sięgać od 28 do 34 stopni. Noce też będą ciepłe. Minimalnie ma być od 19 do 24 stopni, więc mieszkania, chodniki i ulice mogą długo oddawać nagromadzone ciepło.
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 w sobotę, 27 czerwca, do godz. 20:00 w poniedziałek, 29 czerwca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW określiło na 80 procent.
Przy takim upale naprawdę nie warto udawać, że „jakoś się wytrzyma”. Najlepiej ograniczyć wychodzenie w pełnym słońcu, unikać wysiłku w najgorętszych godzinach i mieć przy sobie wodę. Czapka, jasne ubranie i przerwy w cieniu nie są przesadą, tylko podstawą.
Nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie nawet na chwilę. Wnętrze auta nagrzewa się błyskawicznie i przy takich temperaturach może stać się śmiertelnie niebezpieczne. Warto też pamiętać o psach, bo rozgrzany asfalt i chodniki mogą parzyć łapy.
Niepokojące objawy to m.in. silne osłabienie, zawroty głowy, nudności, dezorientacja, bardzo mocne pragnienie, przyspieszony oddech albo uczucie, że „robi się słabo”. W takiej sytuacji trzeba zejść ze słońca, schłodzić organizm, pić wodę małymi łykami i w razie potrzeby wezwać pomoc. Ten weekend może być ładny, ale będzie też niebezpieczny. Lepiej potraktować ostrzeżenie poważnie. Świętujcie Dni Legnicy, ale pamiętajcie przede wszystkim o sobie i bliskich.
......10:05, 27.06.2026
Ja sie upałem nie przejmuje bo mam wyciskarke do soku a w piwnicy w której mieszkam mam chłodno. Jak wyciskam wyciskarkom to spiewam kolendy zaleskie.
Hejter z kunic 10:32, 27.06.2026
Siedzem w naszym bajorze w kunicach i oglondam odbyty psuw.
......10:44, 27.06.2026
Tasuje sie pod schroniskiem spiewajac kolendy zaleskie. Potem pujde na glinianki albo kompielisko z cyganami.
Hejter z kunic 10:49, 27.06.2026
Wieczorem pojadem z rodzinom do Legnicy umyć się pod kurtynom wodnom. Fajnie majonm w Legnicy.
gupi11:05, 27.06.2026
APEL do kierownika miasta :
Więcej betonu prosimy !!! .... i na głowę sobie też obowiązkowo !
Rząd - rządzi , partia - czuwa , naród - zadowolony/uśmiechnięty ! ! !
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Od bartoszowa wara!!!
SOłtys
11:17, 2026-06-27
Legnicę czeka ekstremalny upał!
APEL do kierownika miasta : Więcej betonu prosimy !!! .... i na głowę sobie też obowiązkowo ! Rząd - rządzi , partia - czuwa , naród - zadowolony/uśmiechnięty ! ! !
gupi
11:05, 2026-06-27
Legnicę czeka ekstremalny upał!
Wieczorem pojadem z rodzinom do Legnicy umyć się pod kurtynom wodnom. Fajnie majonm w Legnicy.
Hejter z kunic
10:49, 2026-06-27
Legnicę czeka ekstremalny upał!
Tasuje sie pod schroniskiem spiewajac kolendy zaleskie. Potem pujde na glinianki albo kompielisko z cyganami.
......
10:44, 2026-06-27