Znamy zwycięzców powiatowych eliminacji Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik 2026”. Finał odbył się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legnicy, gdzie na scenie zaprezentowało się łącznie 17 uczniów z powiatu legnickiego. W kategorii młodszej wygrał Mateusz Uchman ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chojnowie, a w kategorii starszej Robert Stachniewicz ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach. Najlepsi będą reprezentować powiat w finale wojewódzkim.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"24354"}
Eliminacje przyciągnęły uczniów z różnych miejscowości powiatu legnickiego. Na scenie pojawili się reprezentanci szkół z Chojnowa, Budziwojowa, Kościelca, Legnickiego Pola, Okmian, Bieniowic, Spalonej, Prochowic i Dąbia. Każdy występ był inny, bo każdy uczestnik inaczej odczytał wybrany tekst i nadał mu własny charakter. To moment, w którym liczy się nie tylko pamięć, ale też sposób mówienia, tempo, emocje i to, czy występ potrafi przyciągnąć uwagę słuchających.
Komisja konkursowa zwracała uwagę na dykcję, interpretację i ogólny wyraz wystąpienia. Liczyło się to, czy uczestnik potrafi nadać tekstowi sens i sprawić, że odbiorca chce go słuchać do końca.
W młodszej kategorii, oprócz zwycięzcy, wysoko oceniono także występy Antoniny Krysy ze Szkoły Podstawowej w Spalonej oraz Zuzanny Kopij ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dąbiu, a wyróżnienie otrzymała Zofia Konarska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chojnowie.
W starszej grupie, obok zwycięzcy, na podium znaleźli się również Maya Zajączkowska ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach oraz Anna Moroch ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dąbiu, a wyróżnienie trafiło do Szymona Zwolińskiego ze Szkoły Podstawowej w Okmianach.

Zwycięzcy swoich kategorii będą reprezentować powiat legnicki w finale wojewódzkim. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe książki, a laureaci i wyróżnieni również dyplomy oraz nagrody.
Konkurs „Pegazik” od lat przyciąga młodych ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w recytacji i sprawdzić się przed publicznością. Dla jednych to pierwszy krok, dla innych kolejny etap rozwijania pasji do słowa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
AI slop na "zdjęciach"
Jan Paweł II kupował
20:06, 2026-06-28
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
Anna_S A co ma prezes spółdzielni do awarii gazu i wody w budynku? Jeśli już, to w LSM jest wiceprezes ds. techniczno-eksploatacyjnych i to on odpowiada za informowanie mieszkańców o awariach, sposobie i terminie ich usunięcia.
Anna_S
19:57, 2026-06-28
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
Jesli prezes od siedmiu bolesci jest na urlopie pytanie ktory raz w tym roku to zapewne jrst jakis zastepca i odrazu jest on do zwolnienia jak mozna zostawic ludzi zostawic na 2 tygodnie bez wody i gazu ludzie czas zlikwidowac ta spoldzielnie a jak to zrobic a jak to zrobic przechodzac na wspolnoty mieszkaniowe niema ludzi niema spooldzielni mam nadzieje ze to nastepne pokolenie ludzi to zrobi ,a nie smieja nam sie w twarz
Pitek
19:48, 2026-06-28
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
Jak już poprawia się jakość zdjęć przez AI Pani Lillo, to dobrze byłoby potem je obejrzeć. Ulica FEUERWACHE?
AI
19:30, 2026-06-28