Poniedziałkowa sesja będzie jedna z ważniejszych w roku. W porządku obrad znalazła się debata nad Raportem o stanie miasta za 2025 rok, a następnie głosowanie nad projektem uchwały w sprawie udzielenia Prezydentowi Legnicy wotum zaufania.
Radni rozpatrzą także sprawozdanie finansowe miasta Legnicy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2025 rok. Kolejnym punktem będzie projekt uchwały dotyczący udzielenia absolutorium prezydentowi Maciejowi Kupajowi.
Podczas sesji pojawią się również sprawy mieszkaniowe, planistyczne, nieruchomościowe i finansowe. Radni mają głosować między innymi nad wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Legnica na lata 2026–2030, zmianami w budżecie miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Obrady odbędą się w sali 226 Urzędu Miasta Legnicy. Mieszkańcy będą mogli śledzić ich przebieg na żywo za pośrednictwem strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legnicyj.
1. Przyjęcie protokołów z poprzedniej sesji.
2. Informacja o pracy Rady w okresie między sesjami.
3. Sprawozdanie o pracy Rady Miejskiej Legnicy za rok 2025.
4. Raport z działalności Prezydenta Miasta Legnicy.
5. Debata nad Raportem o stanie miasta za rok 2025.
6. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Legnicy wotum zaufania.
7. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego miasta Legnicy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Legnicy za rok 2025.
8. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Legnicy.
9. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Legnica na lata 2026–2030 wraz z autopoprawką.
10. Przyjęcie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej Legnicy Nr XXIII/294/25 z dnia 24 listopada 2025 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Legnicy – obszaru w rejonie ulicy Sudeckiej, gen. W. Sikorskiego i Koskowickiej.
11.Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
12.Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
13. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
14. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na najem lokalu użytkowego na okres kolejnego 1 roku z możliwością przedłużenia do czasu zmiany planu zagospodarowania tego terenu.
15. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie nadania imienia VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, ul. Radosna 17.
16. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
17. Przyjęcie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Legnica, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz określenia warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
18. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Legnica, biorących udział w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu.
19. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy.
20. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
21. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na okres do 3 kolejnych lat w drodze bezprzetargowej.
22. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Prezydenta Miasta Legnicy.
23. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w drodze darowizny prawa własności nieruchomości stanowiącej własność Gminy Legnica.
24. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie zmian budżetu miasta Legnicy na rok 2026.
25. Przyjęcie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Legnicy.
26. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie określenia stawki jednostkowej dotacji przedmiotowej.
27. Przyjęcie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej.
28. Interpelacje i zapytania.
29. Komunikaty i sprawy różne.
SET15:38, 28.06.2026
Prezydent nie może dostać wotum zaufania i absolutorium. Od ponad dwóch lat nie dotrzymuje złożonych obietnic przedwyborczych. Ponadto działa na szkodę mieszkańców i Legnicy. Maksymalizuje obciążenia finansowe mieszkańców poprzez podnoszenie na najwyższe dopuszczalne poziomy podatki lokalne. Opłaty lokalne np. za wodę albo śmieci wzrosły o kilkadziesiąt procent a dla przedsiębiorców ponad 100 procent. W ciągu dwóch lat zadłużenie Legnicy zostało zwiększone o kolejne 100 mln zł. Obiecywał rozwijać Legnicę, a faktycznie zwija i likwiduje. Najwięcej w dziedzinie kultury. Zmniejszona dotacja dla teatru, likwidacja schroniska młodzieżowego, likwidacja Harcerzaka, likwidacja Izby Wytrzeźwień i wystawienie budynku na sprzedaż, wystawienie na sprzedaż budynków Ekonoma i Spożywczaka zamiast je wyremontować i rozwijać w Legnicy szkolnictwo na poziomie szkół średnich. Z zapowiadanej dużej chmury pozyskanych dotacji i dofinansowań zewnętrznych spadł mały deszcz. Tworzy pola do konfliktu z różnymi grupami społecznymi naszego miasta. Prezydent jest bezradny i bezsilny wobec wyzwań, w których znalazło się nasze miasto i mieszkańcy. Nie umie współpracować z ludźmi. Otacza się miernotami, a na stanowiskach kierowniczych w strukturach ratusza wciąż destabilizacja. Odchodzą ludzie, których zatrudniał obecny prezydent. Tego obrazu złego prezydenta dopełnia brak czasu dla mieszkańców oraz prezentowana buta i arogancja na sesjach rady miejskiej. Tak dalej być nie może. Kupaj musi odejść ze stanowiska prezydenta Legnicy.
mariolka16:05, 28.06.2026
SET - jakie zioła ty palisz, że piszesz takie brednie ? powinni ciebie posadzić na leżaku na placu Słowiańskim inwestycji minionej ekipy. Ta załoga ratusza przez 2 lata zrobiła więcej niż poprzednia przez 22 lata - i to nie tylko drogi, inwestycje czy profilaktyka medyczna. Widać wykopali ciebie z ratusza za nieróbstwo i musisz odreagować.
Vbnm16:15, 28.06.2026
Będzie Baranowski ?
Peugeot20716:28, 28.06.2026
Nie bo pewnie go sprawy rodzinne zatrzymają
Nie dajcie się 16:27, 28.06.2026
Czy prezydent Legnicy otrzyma wotum zaufania? Ciekawe pytanie. I równie ciekawe jest to, co dzieje się wokół całej tej dyskusji.
Na tzw. „trzeciakowym portalu” radni zostali nazwani bumelantami.
Skąd ta retoryka? Czy to próba wywierania presji na tych, którzy mają podejmować decyzje w imieniu mieszkańców?
I jeszcze pytanie do radnych: czy nie czujecie się czasem jak maszynki do głosowania? Odnoszę wrażenie, że nawet jeśli nie zgadzacie się za jakimś rozwiązaniem, ostatecznie musicie zagłosować „za”. Bo patrząc na niektórych radnych można odnieść takie wrażenie.
Co właściwie dzieje się w tym naszym mieście????
Drodzy Radni, Legnica jest w Waszych rękach. Niezależnie od barw politycznych, głosujcie zgodnie z własnym sumieniem i w interesie mieszkańców. Każda decyzja dotycząca naszego miasta ma znaczenie. Mieszkańcy oczekują odwagi, odpowiedzialności i samodzielności, a nie jedynie realizowania politycznych ustaleń.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
W poniedziałek sesja absolutoryjna
Będzie Baranowski ?
Vbnm
16:15, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
SET - jakie zioła ty palisz, że piszesz takie brednie ? powinni ciebie posadzić na leżaku na placu Słowiańskim inwestycji minionej ekipy. Ta załoga ratusza przez 2 lata zrobiła więcej niż poprzednia przez 22 lata - i to nie tylko drogi, inwestycje czy profilaktyka medyczna. Widać wykopali ciebie z ratusza za nieróbstwo i musisz odreagować.
mariolka
16:05, 2026-06-28
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
Prezio Szynalski to stary dziadek, który 10 lat temu został emerytem i dalej trzepie forsę, no bo ma właściwą legitymację partyjną.
Kooper
15:41, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
Prezydent nie może dostać wotum zaufania i absolutorium. Od ponad dwóch lat nie dotrzymuje złożonych obietnic przedwyborczych. Ponadto działa na szkodę mieszkańców i Legnicy. Maksymalizuje obciążenia finansowe mieszkańców poprzez podnoszenie na najwyższe dopuszczalne poziomy podatki lokalne. Opłaty lokalne np. za wodę albo śmieci wzrosły o kilkadziesiąt procent a dla przedsiębiorców ponad 100 procent. W ciągu dwóch lat zadłużenie Legnicy zostało zwiększone o kolejne 100 mln zł. Obiecywał rozwijać Legnicę, a faktycznie zwija i likwiduje. Najwięcej w dziedzinie kultury. Zmniejszona dotacja dla teatru, likwidacja schroniska młodzieżowego, likwidacja Harcerzaka, likwidacja Izby Wytrzeźwień i wystawienie budynku na sprzedaż, wystawienie na sprzedaż budynków Ekonoma i Spożywczaka zamiast je wyremontować i rozwijać w Legnicy szkolnictwo na poziomie szkół średnich. Z zapowiadanej dużej chmury pozyskanych dotacji i dofinansowań zewnętrznych spadł mały deszcz. Tworzy pola do konfliktu z różnymi grupami społecznymi naszego miasta. Prezydent jest bezradny i bezsilny wobec wyzwań, w których znalazło się nasze miasto i mieszkańcy. Nie umie współpracować z ludźmi. Otacza się miernotami, a na stanowiskach kierowniczych w strukturach ratusza wciąż destabilizacja. Odchodzą ludzie, których zatrudniał obecny prezydent. Tego obrazu złego prezydenta dopełnia brak czasu dla mieszkańców oraz prezentowana buta i arogancja na sesjach rady miejskiej. Tak dalej być nie może. Kupaj musi odejść ze stanowiska prezydenta Legnicy.
SET
15:38, 2026-06-28