W minioną sobotę społeczność Raczkowej w wyjątkowy sposób uhonorowała osiemdziesięcioletnią historię swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczyste obchody, pełne wzruszeń i podziękowań, stały się okazją do przypomnienia roli, jaką druhowie od lat pełnią w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"25316"}
W blasku letniego słońca rozpoczęły się oficjalne uroczystości, którym przewodził dowódca, dh Tadeusz Wierzbicki. Złożył on meldunek o gotowości pododdziałów wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu, druhowi Grzegorzowi Obarze.
Podniosły nastrój podkreśliło wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Wspólne odśpiewanie hymnu przez zgromadzonych strażaków i mieszkańców było momentem pełnym patriotycznego ducha, wyznaczającym ton całego wydarzenia.
Po oficjalnym rozpoczęciu, prezes OSP w Raczkowej serdecznie powitał licznie przybyłych gości oraz przedstawicieli władz. W swoim przemówieniu przybliżył historyczny zarys funkcjonowania jednostki, przypominając o trudnej, ale pełnej poświęcenia drodze, jaką strażacy przebyli od momentu powstania organizacji przed osiemdziesięcioma laty.
Centralnym punktem jubileuszu była ceremonia wręczenia zasłużonych odznaczeń. Najwyższe wyróżnienie, Złoty Znak Związku OSP RP, otrzymał dh Tadeusz Wierzbicki. Jest to wyraz najwyższego uznania dla jego wieloletniego zaangażowania, determinacji w służbie oraz wkładu w rozwój lokalnej formacji pożarniczej.
W gronie wyróżnionych znalazło się wielu druhów, którzy na co dzień dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano sześcioro strażaków, w tym dh Katarzynę Fassę oraz dh Annę Fassę, doceniając ich dotychczasową aktywność w szeregach jednostki.
Równie ważne wyróżnienie, jakim jest Odznaka Wzorowy Strażak, trafiło do rąk trzech kolejnych druhów: Piotra Jurkiewicza, Dawida Klimka oraz Huberta Lelito. To potwierdzenie ich profesjonalizmu i gotowości do niesienia pomocy w każdej sytuacji, niezależnie od stopnia trudności zadania.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla strażaków z najdłuższym stażem. 60 lat wysługi świętował dh Zbigniew Krasowski, natomiast 55-letnią służbą pochwalić mogą się dh Zbigniew Biłyk oraz dh Józef Łabiński.
Swoje jubileusze obchodzili również druhowie z 50-letnim, 40-letnim i 30-letnim stażem, tworząc fundament doświadczenia, z którego czerpią młodsze pokolenia. To właśnie te osoby są żywymi kronikami jednostki, świadczącymi o jej nieprzerwanej obecności w życiu Raczkowej.
Wielki finał odznaczeń należał do przedstawicieli Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy zostali uhonorowani Brązową Odznaką MDP. Wśród nagrodzonych znalazło się 12 młodych strażaków, co jest najlepszym dowodem na to, że jednostka w Raczkowej ma zapewnioną przyszłość.
Widok młodych ludzi odbierających odznaczenia napawa optymizmem. Ich zaangażowanie w naukę pożarniczego rzemiosła gwarantuje, że idea bezinteresownej służby będzie w naszej społeczności pielęgnowana przez kolejne dekady.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
A po co w Prochowicach basen? Macie msze,uroczyste festyny z udziałem familii z Rogowa itp. To ma wam wystarczyć i chwalić władzę czyli najlepszą burmistrz miasta pod słońcem.
......
13:44, 2026-06-24
Nadciąga fala upałów. Termometry pokażą nawet 34°C
W Prochowicach natomiast w okresie wakacji będzie remontowany basen. Gratulacje za pomysł dla burmistrza i dyrektora POKIS . Proponuje wręczyć im za to nagrodę Nobla ,Redaktor Holecka czekamy na artykuł na portalu. Super widomość. Będzie kasa .
Prochowiczanka
13:29, 2026-06-24
Tydzień kontroli pokazał, kto nadal igra z prawem
PAŃSTWO POLICYJNE I KOMUNA KWITNIE!!! UKŁAD ZAMKNIĘTY WSZYSTKICH INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH!!! DRUGA BIAŁORUŚ
PRECZ Z KOMUNĄ!!!
13:20, 2026-06-24
Słoneczna coraz bliżej końca remontu
fajny skrót, będzie można grzać hulajnogą
familok z Piekar
11:31, 2026-06-24