Fakty Legnica - Aktualności i Wydarzenia z Miasta | Portal Miejski

Zamknij
Polecamy

Dodaj komentarz

Obserwatorium na Śnieżce przejdzie przebudowę, dolny poziom ma zostać ponownie udostępniony turystom

Lilla Sadowska Lilla Sadowska 17:59, 15.04.2026 Aktualizacja: 10:54, 15.04.2026
Skomentuj Obserwatorium na Śnieżce przejdzie przebudowę, rusza przetarg na wykonawcę Obserwatorium na Śnieżce (LS lca.pl)

Minister infrastruktury podjął decyzję o przebudowie obserwatorium na Śnieżce. Inwestycja obejmie modernizację charakterystycznego budynku oraz jego dostosowanie do obecnych wymogów technicznych. To jedna z najbardziej wymagających realizacji w regionie ze względu na położenie obiektu i warunki atmosferyczne na szczycie. Rusza przetarg, a inwestycja w Karkonoszach, która ma przywrócić pełną funkcjonalność charakterystycznego budynku i otworzyć go szerzej także dla turystów.

 

Minister zapowiada trudną inwestycję, która ma przywrócić funkcjonalność obiektu

 

 

Planowane prace mają charakter kompleksowy i obejmą wszystkie kluczowe elementy budynku. Przewidziano wzmocnienie konstrukcji nośnej trzech „dysków”, remont i wymianę pokryć dachowych, uszczelnienie obiektu oraz modernizację instalacji wewnętrznych, w tym elektrycznych, sanitarnych i przeciwpożarowych.

Zakres robót wynika z wieloletniej eksploatacji obiektu w ekstremalnych warunkach pogodowych. Śnieżka jest jednym z najbardziej wymagających miejsc w Polsce pod względem klimatu, co oznacza stałe narażenie budynku na silne wiatry, oblodzenia, duże wahania temperatur i intensywne opady. Z tego powodu inwestycja musi być realizowana etapowo, z wykorzystaniem specjalistycznych technologii i przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa. Decyzję o rozpoczęciu przebudowy podjął minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

 

Przebudowa ma przywrócić funkcje użytkowe i poprawić dostępność dla turystów

 

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"24351"}

 

Jednym z elementów inwestycji jest przywrócenie funkcji użytkowych dolnego „dysku”, który w przeszłości był częściowo dostępny dla turystów. Po zakończeniu prac planowane jest ponowne udostępnienie tej przestrzeni, w tym uruchomienie zaplecza sanitarnego oraz punktów usługowych.

Zmiany mają poprawić komfort odwiedzających szczyt Śnieżki, którzy obecnie mają ograniczone możliwości korzystania z infrastruktury. Jednocześnie modernizacja ma zapewnić odpowiednie warunki pracy dla meteorologów, którzy prowadzą tam całoroczne pomiary i obsługują stację należącą do IMGW.

 

Trwa przetarg, a realizacja inwestycji będzie dużym wyzwaniem logistycznym

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi postępowanie przetargowe obejmujące przygotowanie dokumentacji oraz wykonanie robót budowlanych. Wyłoniony wykonawca będzie musiał uwzględnić specyfikę lokalizacji, gdzie transport materiałów i sprzętu jest utrudniony, a prace mogą być prowadzone tylko w określonych warunkach pogodowych.

Realizacja inwestycji na szczycie Śnieżki oznacza konieczność precyzyjnego planowania każdego etapu robót. Ograniczona dostępność terenu, ochrona przyrody oraz wymogi konserwatorskie sprawiają, że będzie to jedno z bardziej wymagających przedsięwzięć infrastrukturalnych w regionie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (5)

pomalowaćpomalować

1 1

przy modernizacji należy zastanowić się nad instalacją dużego krzyża.

20:58, 15.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

@pomalować@pomalować

0 1

Zdążyć przed półksiężycem?

09:57, 16.04.2026

szybkoszybko

2 0

Postawić kasę w dolinie i wyznaczyć czas wejścia tyrysty i turystki na ŚNIEŻKĘ, czas oglądania świata z góry i zejścia z góry do doliny by ponownie w kasie potwierdzić wizytę.

09:06, 16.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndronekAndronek

0 1

Sezon ogórkowy czas zacząć ? Zamknięte w 2015 r.- 11 lat temu, a o remoncie , podpisach dokumentach słyszę od co najmniej 8 lat

10:20, 16.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

0 0

Gdzie są legniccy krzyżowcy?

16:12, 16.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W poniedziałek sesja absolutoryjna

Klakierzy Kupaja nie mogą dać żadnego pozytywnego efektu pracy swojego idola. To jest prawdziwy fenomen. Radne z teatru słowem nie zająkną się, słowem nie protestują, że Kupaj obiecywał zwiększenie dotacji dla legnickiego teatru, a faktycznie tą dotację zmniejszył. Radna Odrowska walczy o zielone przystanki, a tymczasem bez słowa protestu przyglądała się jak prezydent Kupaj swoją decyzją wyżynał dziesiątki drzew w parku. Dorobek w tej dziedzinie z ostatnich dni. Właśnie zostało wycięte kilkudziesięcioletnie drzewo u zbiegu Krętej i Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Choroba betonozy szerzy się. Radnych nie interesuje kolejna afera, tym razem finansowa związana z budową Zbiorczej Drogi Południowej. Miasto nasze może stracić miliony w wyniku nieudolności prezydenta. Sprawa jest w sądzie. Mieszkańcy muszą reagować, bo za chwilę ta władza puści nas z torbami. Czas pożegnać prezydenta Kupaja. Jeżeli radni nie staną na wysokości zadania z myślą o nas mieszkańcach i podatnikach, to będzie sygnał, że konieczne jest referendum o odwołanie radnych i prezydenta. Radni i prezydent ślubowali nam służyć, a zachowują się jak okupanci.

Turbo

22:11, 2026-06-28

Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie

Na Szaniawskiego bez gazu prawie miesiąc, procedury ,naprawa wycieku gazu no i kontrola instalacji gazowej w każdym mieszkaniu,no kogoś niema czekamy.....

Medek

21:32, 2026-06-28

Sparingowa porażka Miedzi z Zagłębiem Lubin

Co ty bierzesz? Odstaw to.

Do tzw kibica wyżej

21:09, 2026-06-28

Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie

AI slop na "zdjęciach"

Jan Paweł II kupował

20:06, 2026-06-28

0%