Ruszyła Letnia Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego. Tegoroczna LAF jest w pewien sposób specjalna – impreza obchodzi bowiem w tym roku 18 urodziny.

Karolina Stańczak miała 9 lat, gdy po raz pierwszy przyjechała na Letnią Akademię Filmową. Nie ukrywa, że rodzice musieli ją do tego bardzo mocno namawiać. - Sama nie bardzo chciałam - uśmiecha się. Ale złapała bakcyla. I to takiego, że teraz, kiedy jest już dorosła, nadal robi filmy i pomaga organizatorom w opiece nad uczestnikami Letniej Akademii Filmowej.

12 – letnia Agnieszka Mołocznik z Prusieka na Podkarpaciu wymyśliła, zgodnie z parkowym klimatem, film o ludziku błotnym i tancerce. – Ale to nie jest zwykła tancerka. Ona powstała z kropli wody – uśmiecha się dr Krzysztof Rynkiewicz, Kierownik Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, który jest jednym z wykładowców tegorocznej LAF i pracuje z dziećmi.
Pod jego okiem Agnieszka naszkicowała w dużym bloku kolejne sceny z tworzonej bajki. Wyglądają super. Teraz dziewczynka sama zrobi wymyślone przez siebie postacie.
- Najprawdopodobniej z plasteliny - mówi.

Takich spotkań na Letniej Akademii Filmowej jest więcej. Wśród dzieci kręci się m.in. Tadeusz Wilkosz, twórca Misia Coralgola czy Pingwina Pik-Poka. - Ci młodzi ludzie często nigdy wcześniej nie mieli zupełnie nic do czynienia z tworzeniem filmów animowanych. Robią je po raz pierwszy w życiu. To dla nich duże wyzwanie. Ale to także wyzwanie dla nas, wykładowców, bo nawet do najlepszych improwizacji trzeba się dobrze przygotować – mówi Tadeusz Wilkosz i otwiera przyniesione ze sobą pudełko. Są w nim zrobione na potrzeby LAF przykładowe lalki do bajek. Na ich podstawie dzieci będą robić swoje własne postaci.

Warsztaty potrwają do piątku. W sobotę będzie uroczysty pokaz filmów w kinie "Piast”. Jak w prawdziwym Hollywood, na młodych filmowców czekać będą limuzyny i czerwony dywan.
Gala festiwalowa rozpocznie się o godz. 20.00 i każdy może na nią – za darmo – przyjść.
Przypominamy, że w ramach Letniej Akademii Filmowej odbywają się imprezy towarzyszące dla legniczan. M.in. w piątek (13.08) o godz. 21 zagra O.S.T.R (na dziedzińcu Akademii Rycerskiej), a w sobotę i niedzielę (14 i 15.08) w kinie Piast o godz. 10.00 odbywać się będą bezpłatne projekcje kultowych bajek: Koziołka Matołka, Reksia itp.
Zapraszamy bardzo serdecznie – rodziców z dziećmi i nie tylko!
ego www.lck.art.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Prezes na urlopie, mieszkańcy w ukropie
Jak już poprawia się jakość zdjęć przez AI Pani Lillo, to dobrze byłoby potem je obejrzeć. Ulica FEUERWACHE?
AI
19:30, 2026-06-28
Sparingowa porażka Miedzi z Zagłębiem Lubin
Zeby przetrwac obecny kryzys, to Miedz Legnica powinna kupic lub zaangazowac tego pilkkarza Roberta Lewandowskiego. Barcelona kupila juz pare czarnych i bezowych kopaczo-pilkarzy, a Robertino jest tani jak czapka sliwek!. No, ale zarzad Miedzi Legnica to zgraja chytrych skorumpowanych lapowkarzy, i nic z tego nie wyjdzie. Co z tym reklamowym *%#)!& otworz, zesraj sie, zamknij!. Ktos tam w Lca.pl ma cos z glowa?
Kibic pilki noznej.
18:55, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
A co w tym dziwnego? Tak jest wszędzie. W samorządach czy sejmie.
Do misia
18:16, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
śmieszne te głosownia , gdy ma się swoją KOalicyjną większość nie ma się z czego cieszyć , swoi popierają swoich, sami od stołków się nie odsuną
miś
18:09, 2026-06-28